Twaalf boeken om naar uit te kijken. - juli 2026

25 juni 2026

Een maandelijkse vooruitblik op de nieuwe boeken in de boekhandel, de bibliotheek en op je leesstapel.


Het atelier
van Lucy Steeds (Meulenhoff)
(verschijnt 2/7/2026)

“Een van de meest geprezen debuten van het afgelopen jaar. Een broeierig mysterie over kunst, liefde en ambitie dat zich afspeelt net na de Eerste Wereldoorlog in Zuid-Frankrijk.
Op een afgelegen boerderij in de Provence wonen de teruggetrokken schilder Edouard Tartuffe en zijn nichtje Ettie. In dit vreemde, stille huis arriveert een jonge journalist, vastbesloten een artikel over Tartuffe te schrijven.
Ettie, Joseph en Tartuffe cirkelen om elkaar heen tijdens een hete, broeierige zomer, tot het uiteindelijk tot een onvermijdelijke botsing komt.”

1 4 juli26


But Beautiful. Een boek over jazz
van Geoff Dyer (Tzara)
(verschijnt 7/7/2026)

“Lester Young, Thelonious Monk, Bud Powell, Ben Webster, Chet Baker, Art Pepper, Charles Mingus, Duke Ellington en Harry Carney. In But Beautiful, een boek over jazz en jazzmuzikanten, vertelt Geoff Dyer het verhaal van negen mannen die het genre mee vorm gaven. Hij brengt hun leven en hun muziek in een stijl waarmee hij de brille van elk afzonderlijk muzikantenleven weerspiegelt.
Sinds de eerste editie verscheen in 1991 geldt het als ‘misschien wel het beste boek dat ooit over jazz geschreven werd’.”

Yesteryear van Caro Claire Burke (Indigo)
(verschijnt 9/7/2026)

“Natalie Heller Mills is een traditionele Amerikaanse huismoeder, die haar pioniers-lifestyle van rauwe melk en zelfgemaakt zuurdesembrood verkoopt aan haar miljoenen volgers op sociale media. Haar boerderij is een idylle, haar man een knappe cowboy en haar zes kinderen zijn stuk voor stuk verrukkelijk. Dus wat maakt het uit dat er nanny’s, een producer en luxe keukengerei achter de coulissen schuilen? Wat Natalies volgers niet weten, kan geen kwaad. Haar leven is perfect. Tot ze op een ochtend wakker wordt in een vreemde, gruwelijke versie van de werkelijkheid.”

De analfabete van Ágota Kristóf (Das Mag)
(verschijnt 9/7/2026)

“Vlijmscherpe, pijnlijk actuele memoires over vluchten uit een thuisland, het verliezen van een moedertaal, en over het lezer-zijn, schrijver-zijn.”


Brandende velden
van Reinhard Kaïser-Mühlecker (Van Oorschot)
(verschijnt 10/7/2026)

“Op haar vijftiende verjaardag ontdekt Luisa Fischer dat Bert niet haar biologische vader is. Ineens beseft ze dat de liefde die ze voor hem voelt veel meer is dan de liefde van een dochter.
Twintig jaar later probeert ze in Hamburg een rustig leven te leiden. Tot plots haar stiefvader voor de deur staat. Samen verhuizen ze terug naar hun dorp in Oostenrijk, waar Bert verstrikt raakt in een oude obsessie en Luisa in de ban komt van Ferdinand. Bij hem hoopt ze eindelijk het normale leven te vinden waar ze zo naar verlangt.
Brandende velden is een spannende roman

5 8 juli 26

over de betekenis van relaties en gemeenschappen in een wereld die in menig opzicht in brand staat.”

De autobiografie van Alice B. Toklas van Gertrude Stein (De Geus)
(verschijnt 16/7/2026)

“In De autobiografie van Alice B. Toklas vertelt Gertrude Stein, sleutelfiguur van het Parijse modernisme, via de stem van haar partner over haar leven. Geestig en vernieuwend schetst ze het wilde Parijse kunstenaarsmilieu met figuren als Picasso, Hemingway en Matisse, en speelt ze met de grenzen tussen autobiografie en fictie.”

De klopjacht op de sneer van Lewis Carroll (Van Oorschot)
(verschijnt 17/7/2026)

“1876. Lewis Carroll, schrijver van Alice in Wonderland, rust een expeditie uit om op een afgelegen eiland een sneer te vangen. Een berijmd, beroemd avontuur volgt. The Hunting of the Snark wordt wel omschreven als een onmogelijke reis van een onwaarschijnlijke bemanning naar een onvoorstelbaar schepsel.
Hoe loopt het af met de belleman, de hoedbandenier, de biljarter-markeur en de beursspeculant? Met de bever, de baliebepleiter, de beenhouwer, de bakker, de bankier en de bediende? Het verhaal is even spannend als kolderiek. Nu in een verse vertaling van duivelskunstenaar Robbert-Jan Henkes, die eerder beide Alice-boeken vertaalde.

De schuilplaats van Chris Carter (HarperCollins)
(verschijnt 21/7/2026)

“Thriller over Sam Stewart, die na een gewelddadig huwelijk haar man voor de rechter brengt en vervolgens met een nieuwe identiteit probeert te ontsnappen aan zijn dreiging. Ondanks zijn veroordeling blijft de angst bestaan, omdat hij haar heeft beloofd haar ooit te vinden. De spanning draait om vervolging, onveiligheid en een kat-en-muisspel waarin zijn invloed verder reikt dan de gevangenis.”

Een buitengewoon leven van Christina Baker Kline (Atlas Contact)
(verschijnt 22/7/2026)

“North Carolina, 1839. Als de wereldberoemde tweeling Chang en Eng Bunker het Amerikaanse Wilkes County bezoekt, staat de gemeenschap op zijn kop. De kranten schrijven pagina’s vol over de tweelingbroers uit Siam, die onder de ribbenkast met elkaar vergroeid zijn.
Sarah en Adelaide Yates zijn de dochters van een vooraanstaande familie die in diskrediet raakte toen Sarah ongetrouwd zwanger werd. Adelaide ziet in de broers Bunker een kans om hun verloren toekomst terug te winnen. Sarah twijfelt of ze zich voor het leven wil verbinden aan een man die nooit volledig de hare zal zijn. Terwijl de roep om het afschaffen van de slavernij steeds luider

9 12 juli 26

wordt en Amerika afstevent op een burgeroorlog, probeert Sarah haar plek te veroveren in een wereld – en een huwelijk – waarin ongelijkheid tussen afkomst, sociale klasse en geslacht maar al te voelbaar zijn.
Must-read voor de lezers van Kristin Hannah en Shelley Read.”

Op de trappen van Odessa van Guzel Jachina (Querido)
(verschijnt 30/7/2026)

“Guzel Jachina volgt de jonge, bezeten filmmaker Sergej Eisenstein die balanceert tussen idealisme en politieke druk. Zoals hij in zijn werk de emoties van de kijker weet te manipuleren, zo bespeelt hij ook de mensen om zich heen: zijn familie, collega’s, vrouwen en acteurs. Scènes vol visuele pracht wisselt Jachina af met innerlijke conflicten over censuur, loyaliteit en liefde – en de prijs die Eisenstein betaalt om gezien te worden, vergelijkbaar met die van Faust.
Op de trappen van Odessa is een levendig, uitbundig portret van een groot kunstenaar en gecompliceerd mens in een krankzinnige tijd.”

Boter van Asako Yuzuki (Nijgh & Van Ditmar)
(verschijnt 30/7/2026)

“Amateurkok Manako Kajii zit vast voor moord op eenzame mannen die ze naar verluidt verleidde met haar kookkunsten. Ze weigert contact met de buitenwereld, tot journaliste Rika Machida haar schrijft om een recept. Kajii antwoordt, en zo begint een reeks ontmoetingen waarin eten centraal staat. Terwijl Rika hoopt Kajii te doorgronden, raakt ze steeds meer in de ban van haar – en van koken. Hun gesprekken onthullen diepe thema’s als vrouwenhaat, verlangen en identiteit.
Een intrigerende roman, geïnspireerd op een waargebeurde zaak, waarin culinaire passie, maatschappijkritiek en bloeddorstige acties samenkomen.”

Brievenpost van Wislawa Szymborska (Cossee)
(verschijnt 31/7/26)

“Hoe leer je schrijven? Nobelprijswinnaar Wisława Szymborska vindt altijd een passend antwoord. Met een ongeëvenaarde elegantie en een charmante, puntige pen geeft zij in de Literaire Brievenbus van een weekblad commentaar op vragen en pogingen van schrijvers van alle pluimage. Ze raadt hun aan het Groene Boekje te raadplegen of een beter potlood te gebruiken. Of ze wijst erop dat een gebrek aan talent uiterst bevrijdend kan zijn.”

Freiko Calle
(Collectievormer Bibliotheek De Krook)