Linda De Geest
Leestip van Linda De Geest
We all have our time machines, don’t we? Those that take us back are memories … And those that carry us forward, are dreams. (H.G. Wells, The Time Machine)

Intens ontroerend epos

9 december 2024

Wat me het meest bijbleef na het lezen van deze roman, is hoe een mannelijke auteur zo diep onder de huid en in het hoofd van een vrouw kan kruipen. Hij zet op overtuigende manier Elfrieda neer zowel als jongedame, rijpere vrouw en als oude hulpbehoevende vrouw, met alle mogelijke emoties en gemoedstoestanden die typisch vrouwelijk of op zijn minst diepmenselijk kunnen genoemd worden.

Op een fijne manier worden de emoties van elk personage verwoord, hun begrip of onbegrip bij beslissingen, uitspraken en gevoelens. De tedere manier waarop het boek geschreven is, vol medeleven: daar kan ik alleen maar respect voor hebben.

Het hoofdthema is de strijd die vele vrouwen hebben gestreden, amper een halve eeuw geleden, een strijd die nu zo ongelooflijk lijkt. De strijd om vrij voor een liefde te mogen kiezen, om over het eigen lichaam en het eigen leven te mogen beslissen zonder strenge kerkelijke moraal die beslissingen neemt in de plaats van de vrouw zonder stil te staan bij de zware consequenties die dit voor haar meebrengt.

Ook de verhuis van Frieda naar het woon-zorgcentrum, nadat haar echtgenoot is overleden, is heel herkenbaar. De eenzaamheid, de onzekerheid, de behoefte om vragen uit het verleden opgelost te zien. Zo ook de relatie met haar zoon, hoe zij zich op hem afreageert, hoe hij de handen vol heeft met het leegmaken van het ouderlijk huis en het regelen van de paperassen ...

Het boek is prachtig opgebouwd. Beelden die in het begin van het boek bijkomstig lijken, zoals bijvoorbeeld de blote voeten van haar man als hij naar de ziekenwagen wordt gedragen: de intense betekenis ervan wordt pas naar het einde toe schrijnend duidelijk.

Herinneringen en verdriet kan je verzwijgen of negeren, maar het haalt je ooit wel een keer in. Robben heeft het zo geschreven dat je als lezer de eenzame pijn en het immense verdriet van Frieda mee beleeft.

Echt heel indrukwekkend.

Synopsis

Als een 81-jarige vrouw na het overlijden van haar man plotseling weer alleen is, dringen herinneringen aan een verloren liefde en een lang verzwegen verdriet zich naar de oppervlakte.

Linda De Geest
Leestip van Linda De Geest
We all have our time machines, don’t we? Those that take us back are memories … And those that carry us forward, are dreams. (H.G. Wells, The Time Machine)

Schemerleven
Titel:
Schemerleven
Auteur:
Jaap Robben
# pagina's:
310 p.
Genre:
Romans
Uitgeverij:
De Geus
ISBN:
9789044546194
Materiaal:
Boek
Onderwerp:
Onmogelijke liefde, Trauma's

Gerelateerde leestips