Historische roman met hedendaagse trekjes
De auteur neemt ons terug in de tijd naar het jaar 1434. We maken kennis met een Zweedse familie, Bengtson. Ze leven in hun familieburcht Göksholm en leiden een goed en welvarend leven. Vooral dankzij Stina, de vrouw des huizes, loopt het huishouden er op wieltjes. De voorraden zijn goed aangevuld, de pachters leveren hun werk en het dienstpersoneel doet zijn plicht. Niets lijkt het leven van de familie Bengtson te verstoren. Het gezin bestaat uit Bengt, de heer, Stina zijn echtgenote en hun kinderen Mans en Brita. Op zekere dag verstoort het bezoek van een neef de rust. Hij wil een complot sluiten om de familie er op haar voordeligst uit te laten komen. Daarom vraagt hij wel dat Bengt en Stina hun zoon Mans naar een opstandige mijnwerker, Engelbrekt Engelbrektsson, te sturen om zijn militaire diensten aan te bieden en de toekomst van de familie Bengtson zeker te stellen. Ja, de ingewikkelde Zweedse namen moet je erbij nemen. Daarom is het jammer dat er niet een soort overzicht of stamboom in het boek is toegevoegd. Mans vertrekt naar het noorden, tot grote spijt van zijn moeder, die stilaan wegglijdt in een of andere depressie. Tegen alle verwachting in sluit Mans vriendschap met Engelbrekt en hij bewijst hem verschillende diensten. De twee hebben een zeer goede vriendschapsband. Samen veroveren ze een deel van het land opnieuw door allerlei listen, complotten. Engelbrekt probeert zo geweldloos mogelijk op te treden en zo weinig mogelijk slachtoffers te maken. Als er dan toch een slag verwoord wordt, is het een zeer kleurrijke en bloederige beschrijving die volgt. Deze intriges zouden net zo goed anno 2024 hebben kunnen plaatsvinden. Gelukkig zijn de bloederige veldslagen in onze gebieden er niet bij. Er wordt gemoord, compromissen worden gesloten en verbroken, iedereen probeert zijn eigen hachje te redden als het erop aankomt.
Wat mij ook trof in het boek is de rol van de vrouw. In die periode telden vrouwen nog lang niet mee, maar hier krijgt Stina een mooiere rol toebedeeld dan haar echtgenoot. Ze heeft heel wat kwaliteiten als een leider en het is zij die erin slaagt de lokale economie draaiende te houden. Ook de andere vrouwen in het boek krijgen een eervolle rol en worden zeker niet monddood gehouden. De mannen worden vooral gekenmerkt door overmatig drankgebruik, omgang met andere vrouwen en worden niet zo mooi voorgesteld. Het verhaal gaat vooral over Mans, hoe hij als jongeman onder de vleugels van zijn ouders kruipt en opgroeit tot een man die voor zichzelf kan opkomen.
In deze lijvige roman van een goede 500 bladzijden bespreekt de auteur amper één jaar, 1434. Ondanks de soms minder geloofwaardige feiten is dit boek het lezen zeker waard. Het biedt een inkijk in een deeltje van de Zweedse geschiedenis.
Synopsis
1434. In een politiek turbulente tijd reist een Zweedse jongeman naar het noorden om de leider van een opstand gunstig te stemmen. Zijn familie blijft achter in de familieburcht Göksholm, waar zijn vader de troon nastreeft en zijn zuster hoopt uit de schaduw van haar broers te treden.