Het mooiste schilderij van de wereld
Volgens Wij van de Ripetta is het mooiste schilderij van de wereld er zeker één van Caravaggio, maar welk schilderij dan? Het antwoord lees je op de slotbladzijde van de wonderlijk intrigerende roman van Tomas Lieske.
Het gehele oeuvre van deze Nederlandse auteur werd in 2024 bekroond met de Constantijn Huygens-prijs. Uit het juryrapport: ‘In Lieskes oeuvre fonkelt de taal, bloeit de nieuwsgierigheid en wordt de verbeelding gevierd.’
Ware woorden, zo bewijst de schrijver ook met zijn meest recente roman die als fictief uitgangspunt heeft dat de tijdgenoten Caravaggio en Shakespeare elkaar ontmoeten in Rome.
Trefpunt is vooral een kroeg in de Via di Ripetta. Niemand zit er te wachten op buitenlands bezoek, maar al gauw raken Caravaggio, zijn favoriete model Lena en de overige stamgasten in de ban van Signore Shaxberd. En vice versa.
Heerlijk hoe Lieske de onwaarschijnlijke omstandigheden aangrijpt om enkele van Caravaggio's beroemdste werken tot leven te brengen. Helemaal in de lijn van de gave die Shakespeare heeft: zijn publiek in het onwaarschijnlijke, zelfs het onmogelijke laten geloven.
Het is fijn vertoeven in de lastige werkelijkheid waarin beide vernieuwers hun kunst maken. Dit warme pleidooi voor tolerantie en artistieke vrijheid beveel ik graag aan.
Synopsis
Rome, 1600. Kunstschilder Caravaggio en zijn hulp ontmoeten in een wijnhuis een vreemdeling uit Engeland. De man, een toneelspeler en -schrijver uit Londen, blijkt tot bijzondere dingen in staat. Ze zetten alles op alles om hem in Rome te houden.